toplu-sms-resim

Günümüzde 7’den 70’e diye tabir edebileceğimiz herkes cep telefonu kullanıyor. Bu tabiri kullanmak atasözü anlamında değil gerçek anlamda 7 yaşındaki çocuktan tutun 70 yaşındaki dedelerimize kadar herkes artık telefon kullanıyor. Eskiden çevirmeli telefonlarda köy muhtarlarında sıra bekleyen dedelerimiz,ninelerimizden bazılarının bile artık elinde bir cep telefonu var. Şimdiki telefonların amacı, sadece arama yapmak değil. Hem bir saat, hem bir bilgisayar hem de internet dağıtabilen bir modem. Teknoloji bu kadar gelişir de insanımız boş durur mu? Bilgisayarda programların olduğu gibi telefonlarda da uygulamalar var. Mesaj icat edildi edileli bununla ilgili bir çok uygulama yazıldı. En popüler hale geleni de birçok insanın bildiği ” Whatsapp ” uygulamasıdır.

whatsapp
Teknolojinin gelişmesi ile beraber cep telefonlarının satışı da çok büyük oranda arttı tabi ki. İnsanlar her şeye para verebilir ama herşeyi kullanamaz. Fakat telefon herkesin kullanabileceği şekilde tasarlandığı için artık insanların zorunlu ihtiyacı olacak kadar yaygınlaştı. Telefon olmadan birçok işimizi yapamaz hale geldik. Telefon yoksa iletişim yok, iletişim yoksa müşteri yok, müşteri yoksa para yok. Düzenin bu şekilde kurulduğu bir çağda genç kesim de maalesef artık yüz yüze konuşmaktansa ilişkilerini bile cep telefonları üzerinden yaşar hale geldiler. Telefonlara o kadar kilitlenip kaldık ki etrafımıza bakmaz olduk. Otobüste, metroda veya herhangi bir toplu taşıma aracında gözlem yaptığınızda %90 insanın telefonla uğraştığını görebilirsiniz. Bizi telefona bağımlı yapan şey ise tabi ki internet.

İnternet olmayan bir telefon gereksiz telefondur. İnternete açık olan telefon ile erişemeyeceğiniz sistem ve erişemeyeceğiniz bir internet sayfası da yoktur tabi ki. Bunu iletişim sektöründe değerlendiren girişimciler, insanların toplu sms atabilecekleri bir sistem kurdular. Bu sistem sayesinde insanlar cep telefonlarından tek tek kişileri seçip tek tek mesaj atmaktansa onlarca,yüzlerce kişiye anında mesaj atabilir hale geldiler.

toplu-sms-bildirisi

Bu toplu sms sistemi kısa sürede tüm dünyaya yayıldı ve en popüler, en çok kullanılan sistemler arasına hızlıca girdi. Bu sistem sayesinde Yüz binlerce kişiyi bir excel tablosuna kaydedip tek tuşla sisteme aktarıp yine tek tuşla istediğiniz kadar kişiye saniyeler içinde mesaj atabiliyorsunuz. Kabul edelim ki gerçekten çok başarılı bir buluş. Teknoloji durmadan gelişecek. Biz ona yetişir miyiz yetişemez miyiz bilinmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir