faks belgegeçer

Faks Makinesi Yani Türkçe Karşılığı ile Belgegeçer nedir?

Faks makinesi aslında İngilizce bir kelimedir. Türkçedeki karşılığı belgegeçer olan faks okunuşu, yazılışı ve insanların alışkanlığı neticesinde dilimizde Türkçe karşılığı unutulmuş bir kopyalama aygıtıdır. Asıl fonksiyonu bir belgeyi telefon hattı üzerinden başka bir faks makinesine aktarmaktır. 1843 yılında Alexander Bain yılında icat edilen faks makinesi, 1851 yılında büyük Londra fuarında sergilenerek  yaygınlaşmaya başladı.

faks makinesi

İlk Faks Makinesi resimde görüldüğü gibi olsa da günümüzdeki haline dönüştürülmesi yıllar almıştır. 1924 yılında Amerika’daki Radio Corporation of America (RCA) şirketinde çalışan Richard H.Ranger yaptığı araştırmalar ve çalışmalar ile bugün kullandığımız tasarımdaki faks makinelerini tasarlamayı başarmıştır. 1980’li yıllarda modern belgegeçer geliştirildikten sonra Japonlar dijital belgegeçer tasarlamışlardır. O zamanlarda belgegeçer haricinde, internet dünya çapında pek yaygın olmasa da yine de modemler vasıtasıyla iletişim sağlanabiliyordu.

Faks Nasıl Gönderilir ?

Günümüzde kullanılan cihazlara öncelikle kağıt koymamız gerekmekte. Yazıcı kağıdını yükledikten sonra telefon kaldırılır ve numara çevrilir. Karşı tarafın faks numarası çevirilince karşı tarafın cihazı çalışmaya başlar ve karşı taraf onay verdikten sonra aktarım işlemi başlar. Bir taraftaki yazı, resim, grafik veya herhangi bir döküman diğer tarafa telefon kabloları aracılığı ile aktarılır.

Resmi kurumlarda sık sık kullanılan belgegeçerler halen aktif olarak kullanılmakta. Hatta bazı evrakları faks ile göndermek zorunlu. 40-50 yıllık bir mazisi olan faks makinesi, iş yükünü büyük ölçüde azalttığı gibi son derece etkili bir iletişim cihazıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir